Na razie znalazłam tylko recenzje, ale lepsze to niz nic
Cytat:
Bohaterowie:
· Kapitan Nemo – Tajemniczy inżynier, konstruktor i dowódca okrętu podwodnego „Nautilus”. Miał bardzo zmienny charakter.
· Piotr Arronax – Profesor Paryskiego Muzeum Przyrodniczego. Podziwiał kapitana Nemo za jego wiedzę i odkrycia oraz zbiory morskiej fauny i flory.
· Ned Land – Znakomity harpunnik, jeden z najlepszych na świecie. Bardzo porywczy, nie mógł wytrzymać w niewoli.
· Conseil – Służący profesora Arronaxa. Jego ulubionym zajęciem było klasyfikowanie zwierząt i roślin, nie potrafił jednak rozróżniać wielu gatunków.
Był obojętny, co do pobytu na „Nautilusie”. Zawsze popierał swojego pana.
· Załoga „Nautilusa” – Wszyscy ludzie z załogi rzadko pojawiali się na oczach trójki przypadkowych podróżników. Wszyscy porozumiewali się w nieznanym języku.
· Kapitan Farragut – Dowódca „Abrahama Lincolna”, okrętu ścigającego „potwornego narwala”. Farragut mocno wierzył w istnienie bestii pustoszącej wody całego świata.
Tematyka powieści:
„20 000 mil podmorskiej żeglugi” to powieść fantastyczna. Opowiada o podróży „Nautilusa” po wodach całego świata. Jednymi z najciekawszych przygód głównych bohaterów są: polowania w lasach podmorskich, sprzeczki z dzikimi mieszkańcami wysp w pobliżu Nowej Gwinei, przepływ pod Suezem, podziwianie zatopionej Atlantydy, dotarcie na biegun południowy oraz uwięzienie pod lodem w drodze powrotnej. Załoga „Nautilusa” walczyła także z gigantycznymi ośmiornicami i podziwiała zatopiony okręt „Mściciel”. Na sam koniec wielkiej podróży kapitan Nemo zaatakował okręt człowieka, który dawno temu wyrządził mu wielką krzywdę.
Ciekawostki :
Juliusz Verne (1828-1905), francuski pisarz. Klasyk literatury przygodowej, podróżniczej i SF. Ukończył prawo na uniwersytecie w Paryżu, pracował jako sekretarz w teatrze, następnie był agentem giełdowym, by wreszcie całkowicie poświęcić się pracy pisarskiej.
Sławę, popularność i majątek przyniósł mu liczący ponad 50 pozycji cykl powieściowy zapoczątkowany 1863 utworem Cinq semaines en ballon. Dysponował rozległą wiedzą z dziedziny matematyki, fizyki i geografii, wykorzystywaną do stworzenia wizji nieograniczonej potęgi nauki i techniki, pełnej rozmachu i fantazj. Niektóre z jego literackich pomysłów okazały się prorocze, np. okręt podwodny w 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1867-1870, wydanie polskie 1870-1871).
Do najbardziej znanych powieści Verne'a należą: Dzieci kapitana Granta (1876-1868, wydanie polskie 1976), Tajemnicza wyspa (1874, wydanie polskie 1875-1876), W 80 dni dookoła świata (1873, wydanie polskie 1873-1874), Piętnastoletni kapitan (1878, wydanie polskie 1895).
Cytat:
Książkę “Tajemnicza wyspa” można nazwać wielką pochwałą dla nauki. Bohaterowie książki budują z gliny piece, robią ceramiczne naczynia, topią żelazo, uprawiają rolę, a nawet zakładają linię telegraficzną łączącą odległe punkty wyspy! Można wywnioskować, że człowiek z zaawansowaną znajomością chemii, fizyki czy biologii jest w stanie przeżyć w każdych warunkach. Lecz niestety umysł to nie wszystko – czasem trzeba też trochę siły, której dostarcza dzielny Pencroft. W rzeczywistości jednak ludzki umysł bywa zawodny i często najbardziej oczywiste myśli mogą wylecieć z głowy. W końcu człowiek to nie komputer i wszystkiego spamiętać nie może (wyjątkiem są mentaci z “Diuny”), ale vernowscy bohaterowie widać są wyjątkami i w ich głowach są wręcz całe encyklopedie. Oczywiście nie należy zapominać, że prawa nauki, którymi posługują się w swoich podbojach wyspy bohaterowie, powinny być oczywiste dla każdego, kto skończył gimnazjum (w praktyce jest nieco inaczej), ale taka pamięć może wywołać zdziwienie. Nie należy wnioskować z mojej wcześniejszej wypowiedzi, że nie podoba mi się "Tajemnicza wyspa". Wręcz przeciwnie! Uważam, iż jest to bardzo dobra książka, którą powinni posłużyć się nauczyciele przedmiotów ścisłych w stosunku do uczniów twierdzących, że ta wiedza do niczego im się nie przyda. Chciałem tylko zwrócić uwagę osobom, które by chciały szukać dokładnych granic wiedzy i ludzkiego rozumienia, by tego nie robiły. Książka ta jest jest powieścią przygodową i w swoim gatunku sprawdza się znakomicie; zaliczyłbym ją do dziesiątki najlepszych.
Przygody piątki rozbitków z pewnością powinny przypaść do gustu każdemu miłośnikowi przygody (szczególnie starcie z piratami), a sympatyczni bohaterowie na pewno jeszcze bardziej zachęcą do lektury. W książce pojawiają się też postacie z innych książek Verne'a: “Dzieci kapitana Granta” i “20 000 mil podmoskiej żeglugi”. Jeszcze raz gorąco polecam.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach