Pomogła: 45 razy Dołączyła: 19 Kwi 2004 Posty: 2212
Wysłany: Pią 27 Maj, 2005 14:26 Wynalazca witamin
Witam =]
Poszukuję osoby, która wynalazła witaminy ... Wiem napewno, że jest to Polak ... Potrzebne mi jest tylko jego imię i nazwisko, i krótka jego biografia ...
Kazimierz Funk (1884-1967) - biochemik polski, pracujący głównie w USA, twórca pojęcia "witaminy" (1912) i hipotezy o niedoborze witamin jako przyczynie chorób: beri-beri, szkorbutu (gnilec), pelagry, krzywicy.
Podjęte przez Funka próby wyodrębnienia witamin nie zostały uwieńczone sukcesem. Funk prowadził także prace nad hormonami płciowymi i chorobami nowotworowymi. Wyizolował kwas nikotynowy.
Mija prawie sto lat od chwili kiedy po raz pierwszy polski biochemik Kazimierz Funk użył nazwy witamina, dla oznaczenia substancji wyodrębnionej z łusek ryżowych. Substancję tę nazwał witaminą B-1.
To odkrycie dało początek poznawaniu kolejnych organicznych substancji odżywczych
tak niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jak sama nazwa wskazuje , witamina oznacza życie [ od łacińskiego vita ].
Źródłem witamin i prowitamin jest pokarm pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a w niektórych przypadkach pewne bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym. Współczesna nauka zna kilkanaście witamin i wciąż odkrywa nowe drobnocząsteczkowe związki .
Każda z poznanych dotąd witamin ma inna budowę i spełnia inną funkcję w ustroju, ale każda jest potrzebna i brak choć jednej z nich powoduje określone niedomagania.
Kwas nikotynowy - pochodna pirydyny, w połączeniu z amoniakiem tworzy amid kwasu nikotynowego (witamina PP), będący w organizmie człowieka prekursorem pewnych koenzymów biorących udział w utlenianiu (reakcja redoks) biologicznym.
I to:
KAZIMIERZ FUNK 1884 - 1967
odkrywca witamin.
Urodził się 23.02.1884 w Warszawie, tam też skończył gimnazjum w 1900. Następnie wyjechał na studia do Szwajcarii; początkowo studiował biologię w Genewie, potem przeniósł się do Berna , na chemię, którą ukończył uzyskawszy w 1904 doktorat pod pod kierownictwem S. Kostaneckiego. W następnych latach pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu oraz w pracowni laureata nagrody Nobla, Emila Fischera, profesora chemii organicznej Uniwersytetu Berlińskiego. Póniej przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził szerokie badania nad przyczyną egzotycznej choroby beri - beri. Po długotrwałych i żmudnych dowiadczeniach na szczurach i gołębiach odkrył i wyodrębnił z otrąb ryżowych pierwszą witaminę. Wyniki tych prac ogłosił wstępnie w 1911. Prowadził dalsze prace wykrywając obecnoć witaminy w rozmaitych pokarmach: drożdżach, mleku, mózgu wołowym. W 1912 publikuje pełne wyniki wraz z wnioskami i po raz pierwszy wprowadza nazwę witamina. Wysunął wówczas również słuszne przypuszczenie, że wiele chorób, jak np. krzywica czy szkorbut, wywołanych jest brakiem witamin. W czasie I wojny wiatowej przenosi się do Stanów Zjednoczonych. Pracuje tam w instytutach przemysłowych m.in. nad uzyskaniem koncentratów witaminowych dla celów leczniczych. W 1923 przyjechał do Warszawy do Państwowego Instytutu Higieny, gdzie pracował m.in. nad wyizolowaniem hormonu - insuliny, badał wpływ witaminy B1 na przemianę węglowodanową, zajmował się kwasem nikotynowym. Jednak warunki pracy w Warszawie były zbyt skromne, toteż w 1927 przeniósł się do Paryża, gdzie prowadził w specjalnie zbudowanym orodku w Rueil - Malmaison badania nad hormonami oraz rodkami leczniczymi. Po wybuchu II wojny wiatowej przeniósł się na stałe do Stanów Zjednoczonych. Funk pozostawił ponad 200 opublikowanych prac naukowych. W ostatnim okresie życia Funk zajmował się badaniem przyczyn raka. Zmarł 19.01.1967.
Pomogła: 45 razy Dołączyła: 19 Kwi 2004 Posty: 2212
Wysłany: Pią 27 Maj, 2005 19:20
Dziękuję Dexterowi i Miracle
To jest na technikę ... Braliśmy temat o różnych witaminach etc. i babka zadala to na zadanie domowe =/ Tę jego biografię mam omówić, a nie tylko miec napisane w zeszycie I jeszcze kazala z 10 etykiet pokarmow zywnosciowych napisac w tabeli ilosc tluszczow, bialek,weglowodanow i innych pierdół
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach