| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Artykuł nr1 - O dojrzewaniu
Autor Wiadomość
Elun Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lis 2004
Posty: 809
PostWysłany: Pon 21 Lut, 2005 15:07   Artykuł nr1 - O dojrzewaniu Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tekst ten pochodzi z książki "Dziewczęta - poradnik dla nastolatek" wyd. Metrum.
Mi, jak mialam 12/13 lat bardzo mi pomogl, pozniej zamieszce o cyklu miesiaczkowym.
Nie jest on mojego autorstwa, ale pisze go tylko dlatego, poniewaz wiele osob zadaja rozne pytania na temat dojrzewania, a ten rozdzial naprawde zawiera rozne przydatne informacje:

Kiedy zaczyna się dojrzewanie?

Dojrzewanie - co to właściwie znaczy?
Dojrzewaniem określa się fizyczną i psychiczną przemianę dziecka w osobę dorosłą. W czasie dojrzewania dziewczyna osiąga "dojrzałość płciową" - to znaczy, że może zajść w ciążę i urodzić dziecko. Okres dojrzewania kończy się w chwili, gdy cykl jest regularny i w większości cyklów występuje owulacja. To stadium osiąga się dziś przeciętnie w wieku 16-17 lat. Niełatwo jest rozpoznać początek dojrzewania. Wiele osób identyfikuje je u dziewcząt z pierwszą menstruacją, a u chłopców zaś mutacją lub pierwszym wytryskiem nasienia. Lecz w rzeczywistości dojrzewanie rozpoczyna się dużo wcześniej; rozwój następuje stopniowo. U dziewcząt jajniki zaczynają produkować hormony płciowe już pzred 10 rokiem życia - lecz fizycznie i psychicznie konsenkwencje nie są jeszcze widoczne. Pierwsze zmiany fizyczne możesz zaobserwować między 11 a 14 rokiem życia.
Ponad to dziewczęta dojrzewają na ogół szybciej od chłopców, którzy przeżywają to dopiero między 12 a 14 rokiem życia.

Pierwsi i ostatni
Jeszcze za czasów Twojej babci pjęcie "wcześnie dojrzała" uchodziło za nieprzyzwoite. Dziewczynę, która szybko dojrzała, traktowano z góry jako zagrożoną moralnie, jeśli natomiast pozostawała dzieckiem, cieszono się z jej "niewinności". A pzrecież czas dojrzewania nie ma nic wspólnego z charakterem człowieka. Wiek, w którym zaczęło sie dojrzewanie, nie świadczy o tym, jak bardzo się jest lub będzie "sexy". Jest on przedewszystkim uwarunkowany genetycznie, jaki otrzymaliśmy przez rodziców. Raczej wczesne (przed 12 rokiem życia) lub wyrażnie późne (po 14 roku życia) dojrzewanie należy najczęściej do "tradycji rodzinnej" - z linii matki lub ojca. Obok czynników dziedzicznych pewną rolę odgrywają również warunki kulturowe, socjalne, a nawet klimatyczne. Na początku stulecia pierwsza menstruacja pojawiała się przeciętnie u dziewcząt w wieku 14 lat, a teraz - w wieku 12,5roku. Możliwych przyczyn tej sytuacji upatruje się w nieprzeciążaniu dzieci praca fizyczną i lepszym odżywianiu. Pewną rolę odgrywają tu również zupełnie indywidualne czynniki: dziewczyna, która w dzieciństwie długo i ciężko chorowała, jest często w ogólnym rozwoju, również fizycznym, trochę opóźniona. Duży wpływ ma przede wszystkim waga ciała: dziewczęta z niedowagą wchodzą w okres dojrzewania później niż te z wagą prawidłową lub lekką nadwagą.


Przemiany: ciało nabiera kobiecych cech

Pierwszy sygnał: powiększenie się biustu
Najpierw poznajemy to po brodawkach: powiększają się, a otoczka brodawki nabiera trochę ciemniejszego koloru. Pod wpływem żeńskiego hormonu, estrogenu, rozwijają się gruczoły sutkowe, które od chwili urodzin były jakby w letargu, i teraz dziewczęta odczuwają w cyklicznych odstępach ból, podobnie jak kobiety dojrzałe przed menstruacją. By chronić wrażliwe gruczoły, powstaje ochronna tkanka tłuszczowa - piersi powiększają się. Ich wielkość i forma zależą wyłącznie od ilości tkanki tłuszczowej i struktury tkanki łączenj, te zaś czynniki są dziedziczne.
Nie zawsze jednak "odziedziczysz" biust mamy, możliwe, że będziesz podobna do kobiet w rodzinie Twojego ojca. W tym czasie raz lewa, raz prawa pierś mogą być przejściowo większe. Ich wielkość wyrówna się później. Pamiętaj jednak, że piersi nigdy nie są absolutnie symetryczne, nawet u dojrzałej kobiety. Zresztą rośnie nie tylko biust, cała figura zaokrągla się i nabiera kobiecych kształtów. Przede wszystkim na biodrach, pośladkach i udach gromadzi się tkanka tłuszczowa. Istniejące już komórki tłuszczowe dzielą się, a pod wpływem estrogenu powstają również nowe. Gromadzenie się zapasu tkanki tłuszczowej nie jest uciążliwym przeoczeniem natury, które musisz zlikwidować przez głodówkę, jest warunkiem rozpoczęcia cyklu.

Włosy na wstydliwych miejscach
Na początku - najczęściej na wzgórku łonowym - pojawia się pare włosków. Stopniowo owłosione miejsce powiększa się, a po około 2 latach cały trójkąt będzie pokryty wijącym się futerkiem. Często owłosione jest też górna część ud, a parę włosków pojawi się na linii biegnącej do pępka. Mniej więcej w tym samym czasie pojawią się włosy pod pachami, a owłosienie nóg stanie się gęstsze i ciemniejsze.

Zmiany wewnętrzne
Chyba już zauważyłaś, że Twoje ciało nabrało zawnętzrnie kobiecych cech. Lecz również wewnątrz, pod wpływem hormonów uaktywniły się jajniki i macica.
Jajniki: w pewnym momencie dotarły do nich pierwsze delikatne sygnały hormonalne z podwzgórza i zostały "zrozumiane". Jajniki rozwinęły się i rozpoczęły pracę.
Macica: ten jamisty organ o silnie rozwiniętych mięśniach ma u nowo narodzonej dziewczynki wielkość śliwki, a w pierwszych tygodniach życia oseska nawet cofa się w rozwoju (gdyż został obniżony pozniom hormonów, które dziecko otrzymywało z organizmu matki). W czasie dojrzewania zaczyna się rozwijać, osiąga wielkość gruszki i leży, patrząc od strony pochwy, skośnie do przodu. Szyjka macicy odpowiada zatem dolnej, cienkiej części gruszki.

Ostatni skok w górę
Specjalnie, sterowane przez przysadkę hormony wzrostu pobudzają organizm do pomnażania komórek kostnych. Dziecko "wyrasta". Kręgosłup, ramiona, nogi wydłużają się. Znikają dziecięce proporcje, twarz jest dłuższa, dojrzalsza.
Wzrost w okresie dojrzewania nie jest stopniowym procesem, lecz odbywa się skokami. U dziewcząt zaczyna się przecięztnie w wieku 9 lat i 9 miesięcy, a kończy w wieku 14 lat i 6 miesięcy. Najszybciej rosną dwunastolatki. Punkt orientacyjny dla określenia ostatecznego wzrostu: po pierwszej miesiączce dziewczyna urośnie jeszcze około 8 cm. W tym czasie dziewczny (i chłopcy) sprawiają często wrażenie nieproporcjonalnie zbudowanych - raz ramiona są za długie, to znów stopy za duże, a potem nos ma złe proporcje.
Bradziej nieprzyjemnie od tych optycznych różnic, które szybko się wyrównują, mogą być zaburzenia krążenia i bóle związane ze wzrostem. Prawie wszystkie dziewczęta spotykają się z lekką formą tych problemów, a 18 procent wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyny bólu związanego ze wzrostem można tłumaczyć m. in. tym, że kości rosną niejednakowo szybko, powstają nikłe przesunięcia kostne, a przez to napięcia odczuwane jako ból.
Inne zjawiska mogące towarzyszyć szybkiemu wzrostowi to niskie ćiśnienie i zaburzenia krążenia. Typowe objawy: bladość, poranne zmęczenie, brak koncentracji. Wieczorem natomiast jesteś w dobrej formie,idziesz późno spać i rano nie możesz się obudzić.

_________________
Kiedys znajde dla nas dom z wielkim oknem na swiat,
znowu zaczniesz ufac mi,
nie pozwole ci sie bac!


Ostatnio zmieniony przez Elun dnia Pon 21 Lut, 2005 15:20, w całości zmieniany 2 razy
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ajeczka11 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 11 Lut 2005
Posty: 501
PostWysłany: Pon 21 Lut, 2005 15:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

swietny pomysla z tym wklejeniem: ))) Już zaczęłam czytać bo wkleiłam sobie do worlda...Super!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
7060479
katla_1 Płeć:Kobieta

Dołączyła: 31 Mar 2005
Posty: 2
PostWysłany: Pią 01 Kwi, 2005 12:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Smile dzięki naprawde mi to pomogło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |