| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |

Dzieci OnLine  Strona Główna Dzieci OnLine
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.

RegulaminRegulamin   FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Szybsze dojrzewanie
Autor Wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Sob 31 Paź, 2009 22:44   Szybsze dojrzewanie Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri wielokrotnie negował na tym forum tezę jakoby współczesne nastolatki dojrzewały wcześniej niż kiedyś. Przypadkiem natrafiłem na stronę wg której nie jest to jedynie niczym nie uzasadniona mądrość ludowa. Badania potwierdzające coraz wcześniejszą menstruację są prowadzone od ponad 100 lat:
http://www.mum.org/menarage.htm

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 08:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Póki to bazuje na statystykach jest nic nie warte.

Wczytałem się bardziej i potwierdzam - bzdury, bzdury bzdury. Czemu bzdury? Przekonywać was nie będę, kto będzie chciał, sam sobie wyczyta, ale swoje pierwsze zdanie z tego postu potwierdzam : )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 11:17    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A Ty na czym bazujesz? Na dowodach anegdotycznych? Takie są w nauce nic nie warte.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Riaga
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 14:52   

Panowie, panowie, nie rozumiem, po co ten temat został założony.
Mr Słupek chciał wytłumaczyć Shaunriemu coś? A może po prostu Słupek się tym interesuje? Albo cokolwiek innego...?

A według mnie szybsze dojrzewanie w tych czasach spowodowane jest tym, że po prostu, no...jakby do powiedzieć...wszystko dzieje się szybciej. 6-latki bawią się w zakładanie domu, 11-latki mają problemy damsko-męskie, 14-latki zachodzą w ciążę.
A jeśli psychicznie dojrzewa się szybciej, może ma to jakiś wpływ na, hm, fizyczne? Typu trądzik, wzrost, menstruacja, etc.

Można to porównać do działania placebo: fizycznie nie pomaga, ale jak człowiek myśli "O, podają mi lekarstwa, pewnie zacznę się lepiej czuć" i jak myśli tak i myśli, to w końcu działa.

Jeśli gadam bzdury, za przeproszeniem, to przepraszam ^ ^
A jeżeli nie, to chętnie wdam się z panami w rozmowę :]
Powrót do góry
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 15:01    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Riaga napisał/a:
Mr Słupek chciał wytłumaczyć Shaunriemu coś? A może po prostu Słupek się tym interesuje? Albo cokolwiek innego...?

Słupek interesuje się wszystkim. Co jest niestety niełatwe przy obecnym stanie wiedzy w cywilizacji.
Riaga napisał/a:
A jeśli psychicznie dojrzewa się szybciej, może ma to jakiś wpływ na, hm, fizyczne? Typu trądzik, wzrost, menstruacja, etc.
Fuj, trąci new age'owskim "umysł ponad materią". Akurat aż tak bardzo nie interesują mnie w tym wypadku przyczyny, co samo zjawisko. Choć z podanych na stronie domniemanych czynników najbardziej prawdopodobna wydaje mi się bogatsza w tłuszcze dieta, a w mniejszym stopniu ciepełko.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 15:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek - Żeby udowodnić sobie jakąś teorię nie można bazować tylko na statystyce i na "wpływie zdrowego odżywiania na wcześniejsze dojrzewanie" (To było zabójczo zabawne : ) ). W przypadku takich teorii niezbędne są różnego rodzaju niezależne badania medyczne i ich teoretyczne potwierdzenie, a tutaj niczego takiego nie ma.

Musisz mi wybaczyć za takie podejście do sprawy, ale gdybym wierzył w kazdą teorię którą czytam, to dzisiaj miałbym trzy nogi i zieloną skórę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 15:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shaunri napisał/a:
Żeby udowodnić sobie jakąś teorię nie można bazować tylko na statystyce

To na czym? Na Twoim głębokim przekonaniu?

Shaunri napisał/a:
"wpływie zdrowego odżywiania na wcześniejsze dojrzewanie"

To akurat jest jedno z hipotetycznych wyjaśnień. Rozumiem, że jeśli na dobrą sprawę nie znamy przyczyn istnienia grawitacji i nie potrafimy zunifikować szczególnej teorii względności z mechaniką kwantową, to prawo powszechnego ciążenia nie obowiązuje i nie widzisz żadnych przeciwwskazań by skoczyć z 10. piętra?

Shaunri napisał/a:
Musisz mi wybaczyć za takie podejście do sprawy, ale gdybym wierzył w kazdą teorię którą czytam, to dzisiaj miałbym trzy nogi i zieloną skórę.

Pokaż badania, które to sugerują.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 16:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek - Nie będę się przecież przed Tobą tłumaczył, stary : ) Ja Ci tylko mówię, że w moich oczach opieranie się wyłącznie na statystyce przy potwierdzaniu swoich tez jest idiotyczne : ) Swego czasu takie zachowanie bardzo straciło w moich oczach i teraz do mnie wcale nie przemawia.

Ja wolę poczekać aż na takie tematy pojawią się poważne publikacje medyczne, będe mógł je na spokojnie przestudiować, przemyśleć ich tezy i argumenty i wtedy uznać to za prawdę, lub nie.

Zwyczajnie - takie internetowe pierdoły w ogóle do mnie nie trafiają.

Jeśli chodzi o różne ciekawe tezy o jakich można poczytać - zacznij czytywać publikacje profesury różnych wydziałów medycznych na świecie. Co roku tona tego wychodzi, jest co czytać, ino dostać trochę ciężko.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Akacja12 Płeć:Kobieta
Aktywista
Aktywista


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2003
Posty: 2010
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 20:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czytałam w innym artykule, że dziewczyny gdzieś tam tysiące lat w tył dojrzewały później, i że najprawdopodobniej na zmianę miała wpływ właśnie zmiana trybu życia na osiadły, generalnie większa wygoda, co za tym idzie dieta, i wydaje mi się to całkiem prawdopodobne. Skoro wtedy było inaczej, teraz też to mogło ulec jakiejś zmianie, żyjemy coraz wygodniej i jemy coraz tłuściej w końcu, musi mieć to wpływ, bo organizm kobiety zanim będzie przygotowany do płodzenia dzieci, musi mieć trochę tkanki tłuszczowej.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Słupek Płeć:Mężczyzna
Aktywista
The Man Without Fear
Aktywista


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2722
PostWysłany: Nie 01 Lis, 2009 21:53    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Poświęciłem się i przejrzałem bazę danych PubMed (nie powiesz chyba, że to niepoważny serwis). Są to niestety głównie abstrakty, wspierające jednak to co twierdzę:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19828713?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=9
Wpływ masy ciała przy urodzeniu i przyrostu masy później na wiek dojrzewania.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19804623?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=12
Opóźniona menstruacja w Etiopii. Różnica między terenami miejskimi (bogatszymi zapewne) a wiejskimi w wieku pierwszej menstruacji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18460111?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_SingleItemSupl.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=2&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed
Dowody na obniżanie się wieku pierwszej miesiączki w Atenach.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/13318332?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=4624
Opóźnione dojrzewanie w trakcie IIWŚ (niestety nie ma nawet abstraktu).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2050725/?tool=pubmed
Wiek przy pierwszej miesiączce (pełny tekst). To akurat nie obala Twojej tezy, ale badania były prowadzone na b. małej grupie:
Cytat:
There is no evidence from this admittedly
small sample of any decrease in average age at the menarche.

Na samym początku wymieniane są badania potwierdzające moją tezę.

Tych artykułów jest jeszcze więcej (część niestety nieopisana, więc nie wiem jakie były wnioski autorów), podejrzewam że większość jest dostępna na stronach wydawców (acz, zapewne nie za darmo). Sam się raczej nie będę w to wgłębiać bo medycyna nigdy nie należała do moich zainteresowań, poza tym wszystko powyżej tekstów popularno-naukowych jest dla mnie za mądre.

_________________
“Smart people believe weird things because they are skilled at defending beliefs they arrived at for non-smart reasons.”
—Michael Shermer
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shaunri Płeć:Mężczyzna
Aktywista
Aktywista

Pomógł: 127 razy
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 3847
PostWysłany: Pon 02 Lis, 2009 08:59    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Słupek - Dla mnie każdy serwis internetowy jest niepoważny, szczególnie ze względu na to że wrzuca się tam wyniki bardzo wczesnych badań, z których niewiele wynika, poza wstępnymi tezami.

Ale dobrze, niech Ci będzie - Ja się kłócił nie będę, szczególnie że nie obstaję jakoś wyjątkowo przy swoim zdaniu - I jeśli kiedyś trafi w moje ręce publikacja która zmieni moje zdanie - z chęcię przyjdę do Ciebie na kolanach : )

Poza tym taka tylko dygresja - żeby coś udowodnić, trzeba w dzisiejszych czasach potwierdzić wpływ jednego czynnika na inny. Czyli w jaki sposób na ten przykład masa noworodka i jego przyrost masy w pierwszych trzech miesiącach wpływa na jego organizm - wzrost wydzielania pewnych hormonów? I tak dalej, i tak dalej.

Nie wystarczy wskazać że ludzie jedzący słonecznik częściej wpadają pod samochód : )


Poza tym tak jak mówię - nie ma o czym rozmawiać, bo Ja się dyskusji nawet nie podejmuję - póki co nic co by tyczyło się tego tematu szanowanego przeze mnie autora w moje ręce nie trafiło, więc cóż mogę powiedzieć : P
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Will96 Płeć:Mężczyzna
Debiutant
Debiutant


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 49
PostWysłany: Pon 02 Lis, 2009 17:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jeśli było to już powiedziane tu, to nie wrzeszczeć na mnie, bo nie czytałem całości, ale słyszałem że przyśpieszone dojrzewanie może być spowodowane spożywaniem hormonów zawartych w drobiu.

_________________
First gain the victory and then make the best use of it you can
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
andre Płeć:Mężczyzna
Debiutant
Debiutant


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 59
PostWysłany: Pią 27 Sie, 2021 07:39    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nie ma metod na skrót i nie raz już się o tym przekonałam. Trzeba mieć zdrową dietę i być aktywnym. Praktykuje dietę bez laktozy 1500 kalorii. Jedzenie dostarcza mi firma Przełom w odżywianiu. Ten model się sprawdza, produkty są smaczne, wydaje mi się, że dobrej jakości. Ogólnie - samodzielne przygotowanie posiłków byłoby niemal niemożliwe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

| Dzieci OnLine | Suwałki | Gry online | Maluch |